Jenks Miller and Nicholas Szczepanik – American Gothic [Small Doses, 2010]

 
J.Miller and N.Szczepanik - American Gothic

Wykonawca: Jenks Miller and Nicholas Szczepanik
Album: American Gothic | Rok: 2010
Wytwórnia: Small Doses | Nośnik: CD
Gatunek: brudny ambient, noise
Podobne: Horseback, Celer


Recenzja: Jenks Miller jako Horseback z płytą ‘The Invisible Mountain’ sporo namieszał w zeszłorocznych zestawieniach niezależnej muzyki gitarowej. Oprócz tej transowej, ciężko-riffowej muzyki sporo eksperymentuje. ‘American Gothic’ jest właśnie takim przedsięwzięciem, poszukującym nowych brzmień między ambientem a szorstkim noisem. Album jest efektem Internetowej wymiany plików z Nicholasem Szczepanikiem, nastoletnim, utalentowanym i płodnym specjalistą od powłóczystych, masywnych i obszernych kompozycji przestrzennych.

‘American Gothic’ targa emocjami. Z jednej strony uspokaja, kultywuje powściągliwość i wprowadza w trans, by nagle, niespodziewanie i gwałtownie zaatakować, wyrwać z letargu. Te momenty podnoszą adrenalinę, są w stanie przestraszyć i budują napięcie niczym dobry film grozy, sprawiając jednocześnie przyjemność, bo w żyłach krew zaczyna płynąć szybciej. Chwilami brzmi jak zagrana na kościelnych organach, z całą ich mocą, nie tylko dźwiękową ale i duchową. Gdy te cichną, może to jedynie zwiastować burzę, która potem się rozpęta. To album zdecydowanie przeznaczony do aktywnego i głośnego słuchania na słuchawkach. Zresztą pierwszy, metalicznie brzmiący utwór można dosłownie potraktować jako testowy, do ustalenia i wyrównania poziomów. Filmowa narracja, silne uczucia i ścieranie się osobowości artystycznych Millera i Szczepanika, niemal jak dobra ze złem, stanowią najmocniejsze punkty tej płyty.

Opakowanie: Tytuł albumu jest jednocześnie tytułem powstałego w 1930 roku obrazu Granta Wooda. Przedstawia on trzymającego widły farmera z młodszą od niego kobietą, stojących przed neogotyckim domem. Z obrazu bije spokój, bieda i konserwatywny ład. To dzieło zostało fatalnie przyjęte i wykpione, a jego autor, oskarżany o fałszowanie rzeczywistości, spotkał się z miażdżącą krytyką, falą gróźb i niewybrednych epitetów. Do dzisiaj powstało wiele parodii tego płótna i okładkę ‘American Gothic’ stanowi jedna z nich. Fotografia Johnny’ego Utterback’a pokazuje dziecko przebrane na Halloween. Znając ten kontekst otrzymujemy dzieło kompletne, z przemyślaną koncepcją, komentarz do ciągłego antagonizmu uzupełniających się Yin i Yang. Środek wkładki zdobi kojarzące się futurystycznie zdjęcie biurowego sufitu autorstwa Nicholasa Szczepanika. Reszta oprawy jest minimalna i zamknięta w jewel case.


Ocena: b. dobry 5 / 6

Lista utworów:
1. A Private Life
2. Sin Killers
3. White Light
4. Ossuary Dub
5. Cranberry Sauce

Czas: 34:46
Producent: Jenks Miller and Nicholas Szczepanik

~ - autor: Krzysztof Pietraszewski w dniu 24 Maj 2011.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s