Various Artists – Crows Of The World Vol. 2 [Last Visible Dog, 2009]

 

Wykonawca: Various Artists
Album: Crows Of The World Vol. 2 | Rok: 2009
Wytwórnia: Last Visible Dog | Nośnik: CD
Gatunek: free-folk, drone, psych-rock
Podobne: The Invisible Pyramid Compilation


Recenzja: ‘Crows of the World’ (druga część z dziesięciu zaplanowanych w serii) to kompilacja zbierająca utwory z całego świata (Szwajcaria, Nowa Zelandia, Włochy, Rosja, USA, UK), które są studiami nad rodziną krukowatych. Taki temat przewodni pewnie należałoby potraktować z przymrużeniem oka, jednak ta płyta zdaje się mieć więcej z krukami wspólnego niż tylko tytuł i grafika. Kompozycje na niej zawarte są białymi krukami wygrzebanymi z różnych zakątków naszej planety, a jednocześnie pomimo dużej różnorodności gatunkowej tworzą jednolitą atmosferę kruczej tajemnicy i mroku. To zasługa kuratora tej serii, Chrisa Moon’a.

Naukowe podejście w selekcjonowaniu materiału, tak by był jednocześnie eklektyczny, ale również spójny brzmieniowo i duchowo, stanowi o sile tego albumu. Bury My Heart i Ashtray Navigations przynoszą zniekształcony blues, odpowiednio do garażowej estetyki lo-fi i drone. Eyes Like Saucers i Shelter Death z kolei zabrali się za folk, ten pierwszy tworząc buzujące i warczące pasaże akordeonowe, a ten drugi rozmarzoną i senną shoe-gaze’ową jego odmianę. RST i Bosch’s With You na warsztat wzięli mroczny, szybujący ambient, a Jüppala Kääpiö połączyła nagrania terenowe wody z zawodzącym śpiewem w akompaniamencie gitary klasycznej i pianina. Najciekawsze jednak są włoskie propozycje. Valerio Cosi wymieszał przestrzenne dźwięki z tradycyjnym, etnicznym graniem, które doprowadzają do iście indie-rockowej końcówki. Natomiast Renato Rinaldi zaczyna od awangardowego, rytmicznego jazzu, przemierza przez alternatywny pop, a kończy indiańskimi zaśpiewami. Znajdziecie tutaj wiele nikczemnych i ponurych dźwięków, ale przede wszystkim okropnie ciekawych i wciągających. ‘Crows of the World’ jest jednocześnie świetną wizytówką wytwórni Last Visible Dog i dobrą pozycją na początek przesłuchiwania jej katalogu. Kompilacja ma sens i szansę by być dobrą, gdy albo prezentuje styl oficyny, która ją wydaje, albo jest czemuś/komuś poświęcona. ‘Kruki Świata’ spełniają oba te warunki, choć ten drugi traktują zdecydowanie swobodniej.

Opakowanie: Okładka przypomina tablicę edukacyjną z lekcji biologii. W środku zaś odnajdziemy akwarele Natalie Purkey i rycinę autorstwa Justina McInteer’a. Wszystkie oczywiście poświęcone krukom. Grafika z dominującym niebieskim kolorem jest niespotykana i brzydka jak ptaki, które prezentuje.


Ocena: dostateczny z plusem 3+ / 6

Lista utworów:
1. Bury My Heart – Skull Death Drive
2. Ashtray Navigations – Maypole Engine Over
3. Eyes Like Saucers – Unheimlichkeit
4. RST – The Catastrophists
5. Valerio Cosi – Me, A Bearded Crow
6. Shelter Death – The Celestial Earth As Coincidence
7. Jüppala Kääpiö – Kagami Hebi (Mirror Snake)
8. Renato Rinaldi – The Bite
9. Bosch’s With You – Movements Under Water

Czas: 75:28
Producent: Kris Lapke
Kurator: Chris Moon

~ - autor: Krzysztof Pietraszewski w dniu 26 Maj 2011.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s