House Of Low Culture / Mamiffer – Perverted Scripture / Silent Night [SIGE, 2011]

 

Wykonawca: House Of Low Culture / Mamiffer
Album: Perverted Scripture / Silent Night | Rok: 2011
Wytwórnia: SIGE | Nośnik: kaseta / 42 sztuki
Gatunek: dark ambient, noise, modern
Podobne: Lotus Eaters, Jodis


Recenzja: Po zakończeniu działalności ISIS, nr 2 post-metalu, jego frontman Aaron Turner wrócił do swojego pierwszego, muzycznego projektu – House Of Low Culture. Od końca lat 90-tych, pod tym właśnie szyldem wyżywał się artystycznie eksperymentując z możliwościami gitary elektrycznej, sampli i nagrań terenowych. Niejednokrotnie zapraszał na nagrania swoich przyjaciół, aktualnie towarzyszy mu w nich jego żona – Faith Coloccia. Poznali się przy tworzeniu ‘Hirror Eniffer’, pierwszej płyty Mamiffera. Dzięki Faith performerski i rozimprowizowany duet Everlovely Lightningheart rozwinął się w tworzący współczesne i melodyjne kompozycje zespół.

Kaseta została wydana na europejską trasę Mamiffera, promującą nowy album ‘Mare Decendrii’, w trakcie której HOLC grał w kilku miejscach w roli supportu. Znalazły się na niej dwie kompozycje, z każdego projektu po jednej, które w dodatku można było usłyszeć na żywo na koncertach. I tutaj dochodzimy do meritum. Te kompozycje w Berlinie zabrzmiały z pełną siłą, energią, zaangażowaniem, pasją i miażdżąco mnie do siebie przekonały. Dlatego ucieszyłem się na widok tych tytułów na zakupionej taśmie. Jednak na niej wypadły niezwykle blado, płasko i bez życia. Nieodpowiednie ich wyprodukowanie, bądź nagranie na kasetę strasznie stłumiło ich potencjał, a ja skażony ich żywym pierwowzorem, nie potrafię docenić niedokładnie odwzorowanej kopii. Szkoda też, że taśma nie została przycięta do długości utworu na stronie A, tak by nie trzeba było przewijać 10 min ciszy do początku drugiej. Abstrahując od technicznych wpadek, nie sposób nie docenić tych kompozycji. Perverted Scripture zaczyna się od bardzo cichego i wysokiego, choć nie irytującego sygnału, który udekorowano stukami i trzaskami. Prowadzi on do surowego riffu gitarowego, a ten z kolei wzmacniany jest przez dźwięk przypominający kawalkadę wybuchających bomb zrzucanych z samolotów. Gdy emocje na chwilę opadają, gitara cichnie i zostajemy tylko z tym dźwiękiem – mogłoby się wydawać, że to koniec, a wtedy gwałtownie atakuje nas rozdzierający głos Aarona Turnera. Głos pełen ekspresji, cierpienia i pretensji. Mamiffer postanowił zabawić się konwencją i przedstawił spokojną kolędę Silent Night w noisowej, hałasującej odsłonie. Rzężące i warczące dźwięki na przemian z harmonijnymi i wielogłosowymi wokalami w dalszym ciągu zdają się być kojące jak pierwowzór. Zabrzmiał oszałamiająco na koniec koncertu wykonany na cztery głosy.

Opakowanie: Ręcznie wykonanie opakowanie wzmacnia poczucie obcowania z czymś osobistym i jednocześnie podkreśla bezpośredniość kontaktu muzyków z fanami. W tym celu założyli małą oficynę SIGE, w której wydają swoje kolejne dopieszczone dzieła. Faith zwykła stosować do produkcji takich kieszonek na płytę czy kasetę, wycinki z gazet, notatek, obrazów i szkiców, nad którymi pracowała w okresie tworzenia muzyki, którą mają ozdobić. W tym przypadku, są to jej obrazy namalowane popiołem, które posłużyły za źródło grafiki do ‘Mare Decendrii’.


Ocena: na taśmie dostateczny 3 / 6, ale na żywo dobry z plusem 4+ / 6

Lista utworów:
A. House Of Low Culture – Perverted Scripture
B. Mamiffer – Silent Night

Czas: 30:31
Producent: Randall Dunn i Aaron Turner

~ - autor: Krzysztof Pietraszewski w dniu 2 czerwca 2011.

Jedna odpowiedź to “House Of Low Culture / Mamiffer – Perverted Scripture / Silent Night [SIGE, 2011]”

  1. I’m sorry for my english.
    This cassette single is incredible to find anywhere. If it’s not a problem could you send an mp3 of HOLC track via e-mail?

    I’m normal man, just a fan of interesting music, not some sort of pirate or someone like that. Just listener. I’m working as an editor at a fine agency: echoviruses.ru/eng/

    I’d be real greatfull for chance to hear „Perverted Scripture”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s