Infinite Light Ltd. – Infinite Light Ltd. [Denovali, 2011]

 

Wykonawca: Infinite Light Ltd.
Album: Infinite Light Ltd. | Rok: 2011
Wytwórnia: Denovali | Nośnik: CD
Gatunek: minimal folk, ambient, post-rock
Podobne: Aidan Baker, Boduf Songs, Rivulets


Recenzja: Pod banderą Infinite Light Ltd. skrzyżowali swoje gitary trzej odważni songwriterzy: Nathan Amundson tworzący minimalny folk jako Rivulets, Mat Sweet grający rozmyte gitarowe piosenki jako Boduf Songs oraz Aidan Baker, który na ponad 50-ciu swoich płytach prezentował m.in. folk, ambient, post-rock i drone. Efektem ich współpracy jest płyta, która czerpiąc z twórczości każdego z nich, nie jest jednocześnie kalką ich solowej muzyki.

‘Infinite Light Ltd.’ to dźwiękowe impresje, zarejestrowane ulotne melodie. Niedokończone, urywające się nagle szkice. Nagrane nonszalancko i niewyczyszczone z szumów. Pozornie może wydawać się, że jest to kompilacja. Zbiór wielogatunkowych utworów. Jednak po kilkukrotnym jej przesłuchaniu, te rozsypane puzzle zaczynają układać się w całość. Prawdopodobnie miał na to wpływ sposób w jaki została nagrana, tj. zdalnie przez internetową wymianę plików w zimowe wieczory 2010 roku. Ówczesna pogoda za oknem odcisnęła piętno na atmosferze jaką ta muzyka wytwarza – pełnej melancholii i tęsknoty. Otwierający December 12 rozmytymi dźwiękami i pięknym głosem Mata świetnie wprowadza w ten klimat. W post-rockowy sposób potęguje napięcie The Bullet Sent To Kill Me Is Already On Its Way, który najlepiej opisuje jego tytuł. Zaskakuje surowością i agresywnością Down Among The Mashers Part 4. Z kolei Vision of God in a Cowbarn też wyróżnia się na tle pozostałych bardziej eksperymentalnych i jest prawdziwie folkowy, duchowy i odrobinę podniosły, a to za sprawą chóralnych wokaliz. Album kończy ukryta jego zniekształcona i połamana powtórka – świetna niespodzianka. Szkoda, że Panowie zdecydowali się tak mało wykorzystać swoje głosy, utwory z wokalami najbardziej zapadają w pamięć. Naiwne melodie, delikatne plamy dźwiękowe i kruche brzmienie to wyjątkowe cechy tej płyty, która jest jak poruszone zdjęcie. Niewyraźne, rozmazane i niedopracowane, ale przez to wyjątkowe i magiczne.

Opakowanie: Takie jest też zdjęcie Christy Romanick, które znajduje się na okładce. Kolorystyką i rozmytą aurą znakomicie dopełnia senną muzykę Infinite Light Ltd. Za design odpowiada Leo Romanick.


Ocena: bardzo dobry z plusem 5+ / 6

Lista utworów:
1. December 12
2. Vision Of God In A Cowbarn
3. Weather
4. The Bullet Sent To Kill Me Is Already On Its Way
5. Surprising Spectral Illusions Showing Ghosts Everywhere And Of Any Colour
6. Eyes Of Snow
7. (More) Weather
8. Down Among The Mashers Part 4
9. The Sophic Putrefaction
10. All Blues
11. Vision Of God In A Cowbarn (Hidden Reprise)

Czas: 45:57
Producent: Aidan Baker, Nathan Amundson, Mat Sweet

~ - autor: Krzysztof Pietraszewski w dniu 10 czerwca 2011.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s