Tim Hecker – Harmony In Ultraviolet [Conspiracy, 2006]

 

Wykonawca: Tim Hecker
Album: Harmony In Ultraviolet | Rok: 2006
Wytwórnia: Conspiracy | Nośnik: 12″ LP czarny / 270 sztuk
Gatunek: ambient
Podobne: Fennesz, Fear Falls Burning, Stars Of The Lid


Recenzja: Tim Hecker to kanadyjski, wykwalifikowany muzyk (absolwent wydziału elektro-akustyki i oprogramowania) tworzący elektronikę i ambient. Zaczynał jako Jetone z muzyką taneczną, a teraz absorbuje słuchaczy muzycznymi opowieściami. Wydaje m.in. w Alien8 i Kranky. Wystąpił na zeszłorocznym Unsound Festival w kościele św. Katarzyny w Krakowie (zdobyłem tam autograf artysty, widoczny na zdjęciu), gdzie porównania jego twórczości z muzyką organową stały się w pełni uzasadnione. Ostatnia płyta ‘Ravedeath, 1972’ tuż po wydaniu przez wielu została okrzyknięta ambientową płytą roku 2011. Jednak to ‘Harmony In Ultraviolet’ jest kamieniem milowym w dorobku Tima Hekcera – otwierającym nowy rozdział w jego twórczości.

Dla jednych ten album zawiera niewyraźne, zbyt natarczywe i ekspansywne ściany hałasu. Dla drugich to po prostu piękna płyta. Zawiera bardzo skomplikowane, ponakładane na siebie i wykorzystujące efekt echa struktury – wydawałoby się nieczytelne, a tak naprawdę bardzo proste. Niejednokrotnie słuchając tej płyty miałem wrażenie, jak gdyby dźwięki wydobywały się z morskiej głębi. Czuć w tej muzyce wodny charakter, rytm przypomina sygnały dźwiękowe sonaru. Dzięki niej można poczuć się jak w maszynowni łodzi podwodnej, a po chwili przenieść się do oceanarium z szumem morskich fal. Efekt osiągnął przez konstrukcję harmonijnych pejzaży, a chwilę później ich dekonstrukcję – ten proces twórczy zapewne ma źródło w wykształceniu artysty. Początek od Rainbow Blood aż po Palimpsest II stanowiłoby absolutnie najlepszą EP-kę gatunku jaką dotychczas słyszałem, a wśród nich warto jeszcze wyróżnić doskonały Chimeras, który przytacza temat Sonaty Księżycowej Ludwiga van Beethovena. Świat dysonansów tworzony przez Heckera jest jak jasna i ciemna strona mocy naraz. ‘Harmonie W Ultrafiolecie’ to płyta kompletna, nie ma tu miejsca na dodatkowe dźwięki, brak też zbędnych elementów w tej precyzyjnej układance.

Opakowanie: W tej wersji album ukazał się jako część boxu wydanego na dziesięciolecie Conspiracy Records. Zawiera on dwanaście 12” winyli z muzyką dwunastu różnych artystów publikowanych przez cały 2006 rok. W grudniu płytą Heckera zamknięto serię. Tak jak pozostałe albumy z boxu wydali go na pojedynczym krążku, co skróciło ‘Harmony In Ultraviolet’ o dwa ostatnie utwory do niespełna 40 min (w 2009 roku Kranky wypuściło pełną wersję na dwóch 12” winylach). Opakowanie stanowi folia PCV z rozkładaną tekturową wkładką, na którą niechlujnie przedrukowano grafikę z wersji CD, ale w sposób roboczy, metodą rastrową. Przedstawia ona fotografie zabitych żołnierzy piechoty morskiej, być może jest to klucz do odczytania historii opowiedzianej na albumie. Niskiej jakości opakowanie i niepełna zawartość muzyczna są jedynymi przyczynami obniżenia oceny z zasłużonej 6-tki.


Ocena: b. dobry 5 / 6

Lista utworów:
A1. Rainbow Blood
A2. Stags, Aircraft, Kings And Secretaries
A3. Palimpsest I
A4. Chimeras
A5. Dungeoneering
A6. Palimpsest II
A7. Spring Heeled Jack Flies Tonight
B1. Harmony In Blue I
B2. Harmony In Blue II
B3. Harmony In Blue III
B4. Harmony In Blue IV
B5. Radio Spiricom
B6. Whitecaps Of White Noise I

Czas: 39:56
Producent: Tim Hecker

~ - autor: Krzysztof Pietraszewski w dniu 4 lipca 2011.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s