Scanner + David Rothenberg – You Can’t Get There from Here [Monotype, 2011]

 

Wykonawca: Scanner + David Rothenberg
Album: You Can’t Get There from Here | Rok: 2011
Wytwórnia: Monotype | Nośnik: CD
Gatunek: electronica, jazz
Podobne: Trevonic, Biosphere, Jacaszek


Recenzja: Dwóch muzyków, ale i profesorów, odrywa się od wysublimowanej pracy konceptualnej i tworzy dla samej przyjemności – tak można podsumować album ‘You Can’t Get There from Here’ nagrany przez Scannera i Davida Rothenberga. Ten pierwszy to właściwie Robin Rimbaud. Zasłynął tworząc ambient m.in. z dźwięków wydawanych przez telefony komórkowe i skanery na początku lat 90-tych. Jest także profesorem prowadzącym gościnne wykłady we francuskim Narodowym Centrum Sztuki Współczesnej Le Fresnoy. Drugi to klarnecista, kompozytor i teoretyk muzyki. Napisał książki o tworzeniu muzyki z wielorybami i o śpiewie ptaków, oprócz tego akompaniował do rytmów tworzonych w naturze przez m.in. insekty, wodę i wiatr. Ponadto jest profesorem filozofii i muzyki w Instytucie Technologii New Jersey.

Muszę przyznać, że miałem wygórowane oczekiwania wobec płyty tych dwojga, może dlatego jej odbiór okazał się mało satysfakcjonujący. Czy rzeczywiście się nie udała? Co prawda nie otrzymaliśmy wybitnie artystycznego i wymagającego albumu na jaki przypuszczalnie można było liczyć, ale w efekcie ‘You Can’t Get There from Here’ stanowi bardzo przyjemną i gładko płynącą płytę – taką ambitną wersję chill-outu. Scanner przy pomocy komputera i elektroniki tworzy pasywne podkłady z delikatnie snującymi się motywami, lekko zarysowaną melodią i spokojnymi rytmami. Rothenberg odrobinę ożywia i ociepla ten senny, ale też syntetyczny świat swoją, mimo wszystko, stonowaną grą na klarnecie i klarnecie basowym. I to stanowi główny mankament albumu, jego gra jest bardzo mało zróżnicowana, co przy powściągliwych podkładach Rimbauda po kilku numerach zaczyna nużyć.

Z jedenastu propozycji wyróżniają się cztery. Otwierający As Air Moves In właśnie niczym powiew świeżości wylatuje z głośników i podsyca pragnienie. Wzajemna świadomość muzyków w tym utworze, podobnie jak w The Serpentine Way, jest na wysokim poziomie – wszystko tu dobrze współgra i harmonizuje. Drugi Where Do You Run To? zwraca uwagę wokalem i lekko psychodelicznymi partiami, tym razem to dysharmonie porywają. Najlepiej jednak wypada zamykający album The Waves And The Beat – zahaczając o dubstepowe brzmienia i rytmy, Scanner wyszedł z cienia Rothenberga i znakomicie wtopił w kompozycję nagrane na Spitsbergenie dźwięki morskich fal rozbijających się o lód, a gra klarnecisty tylko uwydatnia i podkreśla jego pracę. Reszta jest mniej porywająca i różnorodna. Zaczęło się od wspólnych koncertów, spodobało im się to granie, więc postanowili nagrać płytę, ale chyba nie chcieli odkryć nią niczego nowego. Z drugiej strony szukając takiego albumu, nie brałbym ich pod uwagę – fani mogą się zawieść, a entuzjaści przegapić.

Opakowanie: Płytę wydano w ekopacku. Cała oprawa jest oparta na negatywach grafiki z okładki. Na niej nadrukowany został przezroczystym lakierem tytuł albumu – widoczny tylko pod światło i wyczuwalny pod palcem – to skądinąd prosty, ale też zmieniający fakturę zabieg. Jej układ wykonał Tomek Mirt, muzyk i grafik związany z Monotype Records.


Ocena: dostateczny z plusem 3+ / 6

Lista utworów:
1. As Air Moves In
2. Where Do You Run To?
3. Tlingit Death Song
4. You Can’t Get There from Here
5. Ready Ready
6. Black Betwixt Darkness
7. The Far Field (WNYC Remix)
8. The Serpentine Way
9. Compounding Daydream
10. Fabian Fox
11. The Waves and the Beat

Czas: 59:06
Producent: Robin Rimbaud and David Rothenberg

~ - autor: Krzysztof Pietraszewski w dniu 28 sierpnia 2011.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s