Hotel Kosmos – Weird Polonia [Wytwórnia Krajowa, 2012]

 

Wykonawca: Hotel Kosmos
Album: Weird Polonia | Rok: 2012
Wytwórnia: Wytwórnia Krajowa | Nośnik: CD
Gatunek: indie rock, cold wave
Podobne: Bad Light District, Arcade Fire, Republika, Joy Division, Düpą


Recenzja: Toruński zespół Hotel Kosmos został powołany do życia w 2003 roku, aktualnie tworzą go: Blaise Lipiński, Nicolai Kubik, Pete Kom i Rara. Mają na koncie nieoficjalną EPkę (nagraną w radiu Sfera przez Michała Jacaszka) i jeden pełny album pod kontrowersyjnym tytułem ‚Wszystkie stare kobiety miasta’ z marca 2008 roku. Pół roku później nagrali ‚Weird Polonia’ w bydgoskim MÓZGu, ale po trzech miksach nadal nie byli zadowoleni z końcowego efektu. Za dużo elektroniki, beatów i za dużo kombinowania – jednak w skomponowane wówczas piosenki wierzyli i byli pewni, że do tego materiału jeszcze wrócą. Tak się stało jesienią zeszłego roku. Weszli do Vintage Records i nagrali całość jeszcze raz, tym razem na setkę. W ostatecznym miksie co prawda wykorzystano pierwotną wersję albumu i materiał dźwiękowy, który muzycy zebrali przez ostatnich kilka lat, ale na szczęście zachowano spontaniczność i swoistą niedokładność nagrania na żywo.

Niechlujność, zadziorność i brud są na ‘Weird Polonia’ dobrze balansowane bogactwem brzmienia, aranżami i melodyjnością. Siła tego albumu tkwi w szczegółach, np. odrobina noise’u w Niepalącym, syntezatorowe intro w Zaćmieniu, free jazzowe zakończenie gitarowe w stylu Fred’a Frith’a w Piosence Judasza albo rozdzierająca solówka a’la Michio Kurihara w Hermetycznych Miejscach Publicznych po prostu zachwycają. Wszechobecne pinkfloydowe klawisze (raz nawet brzmią jak z horrorów z lat 60.) i przestrzenne partie trąbki (nie myślcie nie daj Boże o takich dęciakach jak w Kulcie czy innym ska) dodają kompozycjom smaku i wyrafinowania. Kawałki mimo to, że są długie i jazgotliwe, nadal są przede wszystkim przebojowe. Jest moc w agresywnym basie, ale sekcja pracuje aż za równo – jak maszyna. Momentami, przez mało urozmaicone rytmy, wszystkie piosenki zlewają się w jedną. Wszystko mocno jest zanurzone w przesterze, a wokal nawet aż za bardzo – nie zawsze dobrze go słychać, przez co trudno rozszyfrować wszystkie teksty. Te z kolei są nieoczywiste, niejednoznaczne i otwarte na interpretacje. Ich poetyckość daleka jest od grafomaństwa i tanizny, a zaśpiewane z lekką nonszalancją i dystansem nabierają romantycznego i nihilistycznego znaczenia. Moim faworytem jest tekst Barykad:

Nie ma dokąd pójść / barykada na moście / bomba ponad miastem
Weź mnie za rękę kochanie / będziemy bronić naszych miejsc

I niech to będą miejsca, w których jecie, śpicie, figlujecie, spotykacie się, pracujecie czy jakiekolwiek inne dla Was ważne.

Zespół buńczucznie zastrzega się, że nie gra zimnej fali i nie słucha już Joy Division, że wcześniej to może i owszem, ale już nie teraz. Podobno właśnie obrali własną ścieżkę na pograniczu rocka i awangardy, a ja Wam mówię, że to marketingowy bełkot. ‘Weird Polonia’ jest jak najbardziej cold wave’owa i sięga do najlepszych tradycji, wzorów i inspiracji tego gatunku, zarówno tych z Polski jak i z Wysp. Jak nie jestem fanem indie grania smutnych chłopców z gitarami, tak Hotel Kosmos mnie przekonał – zdecydowanie tkwi w nich potencjał.

Opakowanie: Album wydano w sześciopanelowym digipacku z bardzo estetyczną grafiką. Conrad Roset jest autorem okładki z rysunkiem przedstawiającym kontur nagiej kobiety umazanej krwią. Wszystko tonie w pastelowym błękicie i wygląda znakomicie. Jednakże układ i wielkość liter zdecydowanie nie zostały dostosowane do wielkości opakowania. Może łatwiej byłoby je rozczytać w winylowym rozmiarze, ale w tym formacie to znaczna wtopa. Szkoda też, że nie dołączono wkładki z tekstami, byłyby bardzo pomocne.


Ocena: dobry 4 / 6

Lista utworów:
1. Exit
2. Kolonizacja
3. Piosenka Pijaka
4. Barykada
5. Niepalący
6. Piosenka Judasza
7. Strzeż się pociągu
8. Burroughs
9. Hermetyczne miejsca publiczne
10. Zaćmienie

Czas: 56:04
Producent: Szymon Swoboda

~ - autor: Krzysztof Pietraszewski w dniu 7 marca 2012.

Jedna odpowiedź to “Hotel Kosmos – Weird Polonia [Wytwórnia Krajowa, 2012]”

  1. […] Chcesz zgarnąć ostatnio recenzowany krążek ‘Weird Polonia’ Hotelu Kosmos? […]

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s