Axel Dörner / Werner Dafeldecker / Sven-Åke Johansson – Der Kreis Des Gegenstandes [Monotype, 2011]

 

Wykonawca: Axel Dörner / Werner Dafeldecker / Sven-Åke Johansson
Album: Der Kreis Des Gegenstandes | Rok: 2011
Wytwórnia: Monotype | Nośnik: 12″ LP
Gatunek: jazz, improv
Podobne: Thomas Lehn, Carl Ludwig Hubsch, Philip Zoubek


Recenzja: Trio Der Kreis Des Gegenstandes powstało w 2009 roku w Berlinie, w którym żyje większość tworzących je muzyków. Są nimi Axel Dörner na trąbce, Werner Dafeldecker na kontrabasie i ważna postać europejskiego free jazzu Sven-Åke Johansson na perkusji (swoją drogą ciekawe, że z perkusistami jest jak z winem, im starsi tym lepsi). Panowie osobno, jak i w komplecie starają się stworzyć unikalny styl stosując nietypowe techniki i inspirując się pozamuzycznymi formami. Swoje pomysły starannie analizują, osadzają w nowym kontekście i na końcu okazują się radykalnie odmienne od zamierzonych.

Recenzowany materiał powstał w Göteborgu w 2010 roku. Składa się z czterech części, z których każda przypisana jest jednemu muzykowi, w tym dwie krótsze Dafeldecker’owi. Muzycy piszą, że komponują materiał kolektywnie i stosują graficzną notację, stąd wnioskuję, że w ten sposób wskazano autora zapisu lub zarysu kompozycji. Oczywiście trzeba wyjaśnić, że nie jest to muzyka włożona w sztywne ramy kompozycyjne, a raczej pełna improwizacji prowadzonej wytyczoną ścieżką. Na stronie A znalazły się swobodniej potraktowane utwory. Zagrane cierpliwie, choć trochę jakby od niechcenia. Zdecydowanie bez zadęcia, ale niestety też bez zacięcia. Strona B wypada zdecydowanie lepiej. Struktura DKDG III i DKDG IV jest bardziej czytelna, konsekwentna i przemyślana. Trzecia część zaczyna się sonorystycznie i minimalnie, potem przechodzi w bardziej tradycyjne i jednocześnie ekspresyjne rejony, a kończy się powolnym wyciszeniem, w którym miesza się nietypowa gra z konwencjonalną. Zręby standardowego jazzu słychać również na początku części czwartej, dynamicznej i rytmicznej. To bardzo ożywczy moment na płycie, szybko przechodzi w jazgotliwe, nieco szumiące i leniwe brzmienia.

Panowie osiągają oryginalne i frapujące brzmienie, ale wciąż w każdym momencie jesteśmy wstanie zidentyfikować instrument, którym je wydobyto. W tym miejscu trzeba podkreślić, że podczas nagrań nie stosowano żadnych wspomagaczy, tj. efektów i elektroniki. Jednak podstawowym atutem albumu jest niesamowita przestrzeń, którą wyraźnie czuć podczas słuchania. ‘Der Kreis Des Gegenstandes’ przenosi nas w okolice kręgu polarnego, gdzie oprócz dźwięków dochodzących ze stacji badawczej słychać trzeszczący śnieg, skrzypiący lód i zorzę polarną. Słuchając tego materiału przypomniałem sobie tegoroczne nagrania terenowe z Odessy zamarzniętego Morza Czarnego i wspomnienia Dale’a R. Reed’a ze stacji Ellsworth na Antarktydzie, gdzie w 1957 roku zarejestrowano „świstaki” (w języku angielskim to potoczne określenie na zakłócenia sygnału radiowego spowodowane wyładowaniami atmosferycznymi, a w tym konkretnym przypadku oznacza niskie częstotliwości fal magnetycznych zachodzące w jonosferze). Magiczne!

Opakowanie: Oprócz muzyki te skojarzenia wywołuje również fotografia z frontu autorstwa Wernera Dafeldeckera. Arktyczny pejzaż z kilkoma zbiornikami i czymś co przypomina zacumowany balon meteorologiczny. Piękne zdjęcie i świetne zwieńczenie albumu. W środku znajduje się jeszcze koperta na płytę winylową z fotografią Teresy Iten, na której uchwyciła trzech muzyków.


Ocena: dobry z minusem 4- / 6

Lista utworów:
A1. DKDG I
A2. DKDG II
B1. DKDG III
B2. DKDG IV

Czas: 40:06
Producent: Werner Dafeldecker

~ - autor: Krzysztof Pietraszewski w dniu 25 kwietnia 2012.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s