Niechęć – Śmierć w Miękkim Futerku [Wytwórnia Krajowa, 2012]

 

Wykonawca: Niechęć
Album: Śmierć w Miękkim Futerku | Rok: 2012
Wytwórnia: Wytwórnia Krajowa | Nośnik: CD
Gatunek: jazz, rock
Podobne: Contemporary Noise Quintet, Pink Freud, Miłość


Recenzja: Niechęć to grający co najmniej od 2009 roku, właśnie debiutujący pełnym albumem, warszawski kwintet jazzowy (kontrabas, perkusja, fortepian, saksofon, gitara). Znakomicie wpisują się w estetykę młodych polskich kapel jazzowych, które tak świetnie flirtują z rockiem. Tworzą nową jakość, która jednocześnie jest mocno zanurzona w przeszłości. Są jeszcze niepokorni, chcą być kontrowersyjni i zbuntowani, więc idą na żywioł. Efekt jest przede wszystkim przebojowy.

Zaczyna się jak u Hitchcocka, After You to mocny początek, w którym agresja i niechęć leje się strumieniami i przepływa w seksowne, zmysłowe rozwinięcie. Po nim przyjeżdża Taksówkarz, a z nim małe rozczarowanie (nie mam pojęcia czemu ten utwór promuje płytę). Owszem jest dynamiczny i dobrze oddaje wrażenie taksówki pędzącej za śledzonym samochodem – jest filmowo, ale zbyt prostacko. Na szczęście szybko przychodzą Mojry i znowu robi się wybornie – surf rock w stylu the Dreamers, free jazzowy łomot z pędzącym fortepianem i pompatyczne zakończenie. Marzycieli i zornowskie zacięcie słychać jeszcze w Drugim turnusie w Pucku, a trochę Masady w rockowym wydaniu w Prozaku. Fecaliano zaskakuje popową lekkością i wkomponowaną w nią psychodelią, a Relaks Dub rozczarowuje tytułową estetyką, zupełnie tu niepotrzebną. Finałowa Śmierć w miękkim futerku przynosi upragnioną i wyczekaną przestrzeń! A z nią wypoczynek, refleksję i melancholię. Ballada skąpana w oparach dymu, w najlepszym stylu Tomasza Stańki.

Album ’Śmierć w miękkim futerku’ jest szorstki i brudny, ale zarazem melodyjny i chwytliwy. Jest odrażający, ale też pociągający. Rockowy, ale w jazzowym opakowaniu. Może mało odkrywczy, ale zagrany z pasją i przyjemnością. Bardzo udany debiut. O!

Opakowanie: I jaka okładka piękna! Wytwórnia Krajowa stawia na wyraziste projekty. Tym razem fotografia starszej damy zanurzonej w bordowym i miękkim futerku – kobieta pali cygaro, nie cygaretkę i nie ma w tym szyku… jest odwaga.


Ocena: dobry z plusem 4+ / 6

Lista utworów:
1. After you
2. Taksówkarz
3. Mojry
4. Niespokojny relaks
5. Relaks dub
6. Drugi turnus w Pucku
7. Prozak
8. Fecaliano
9. Śmierć w miękkim futerku

Czas: 39:57
Producent: Sebastian Witkowski

~ - autor: Krzysztof Pietraszewski w dniu 17 Maj 2012.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s