Various Artists – Damn! Freistil-Samplerin #2 [Chmafu Nocords, 2011]

 

Wykonawca: Various Artists
Album: Damn! Freistil-Samplerin #2 | Rok: 2011
Wytwórnia: Chmafu Nocords | Nośnik: CDr
Gatunek: pop, drone, experimental, improv, songwriting, noise
Podobne: Crows of the World


Recenzja: ‘Damn! Freistil-Samplerin #2’ to druga część kompilacji pod kuratelą magazynu muzycznego freiStil i wytwórni Chmafu Nocords. Pod tym płaszczem kryje się eklektyczny zbiór muzyki eksperymentalnej tworzonej przez kobiety (pochodzące głównie z Austrii i Niemiec). Pierwsza część była dwupłytowa i zawierała 11 prezentacji, druga ma ich ledwie 6, a krążek na którym je nagrano został zdegradowany do CDr. Pytanie czy spowodował to spadek ilości tworzonych przez płeć piękną interesujących treści muzycznych, czy kondycja rynku wydawniczego.

Płyta zaczyna się od Cherry Sunkist i mrocznego popu z oscylującą i mięsistą elektroniką. Brzmieniem przypomina produkcję płyty Fever Ray, a wokalnie dokonania Robyn. Kolejna jest Ute Völker i akordeonowy minimal, który seriami repetycji przechodzi powoli w statyczny hałas. Rdeča Raketa kontynuuję noisową estetykę, niestety tylko na minutę i za mało intensywnie. Gęsto robi się w utworze Gravidy, która na syntetycznym i zapętlonym podkładzie serwuje szamańskie śpiewy i rytualno-obrzędową aurę. Specyficzna rytmika, niecodzienne brzmienia i nielinearny układ sprawiają chaotyczne wrażenie, ale artystka trzyma całość w ręku i ma nad każdym elementem kontrolę. Następna kobieta jest najbardziej znaną z całego zestawu, jest nią Carla Bozulich, tutaj z zespołem Evangelista. Arrow To My Drunken Eye jest charakterystycznym dla niej utworem, oczywiście zaangażowanym, mrocznym i pełnym negatywnych emocji. Carla reprezentuje specyficzny styl songwritingu ze smyczkami w tle, którym ex catedra i z cierpieniem ewangelizuje słuchaczy. Ostatnia jest Elisabeth Schiman, której Weave jest senną i dronową kompozycją. Zaczyna się jazgotliwe, przechodzi do mantrycznych wokaliz i kończy się dźwiękami pozytywki.

Odpowiadając na zadane wcześniej pytanie o przyczyny zmiany formatu wydania, sądzę że winny musi być rynek, bo pomimo krótkiego przebiegu (pół godziny) płyta napakowana jest pomysłami. Traktuję to jako zaletę, choć w istocie tak różnorodny zestaw może być ciężkostrawny. Mimo wszystko mamy do czynienia z muzycznymi poszukiwaniami, więc z definicji album ten powinien być wymagający. Tego typu kompilacje to przede wszystkim dobra okazja do poznania nowych artystów.

Opakowanie: Płyta została zapakowana w czerwony, kartonowy ekopack. Na grzbiet przyklejono naklejkę, która nachodzi na przód i tył i zawiera tytuł, a także nazwiska kompozytorek. W środku jest jeszcze niemieckojęzyczna wkładka ze szczegółowymi informacjami o kompozycjach i idei kompilacji. Całość nie zachwyca i jest aż nadto budżetowa. W dodatku z listy nazwisk i wkładki ciężko rozszyfrować rzeczywistą kolejność utworów na płycie.


Ocena: dobry 4 / 6

Lista utworów:
1. Cherry Sunkist – To Please You
2. Ute Völker – Gras
3. Rdeča Raketa – O.T.
4. Gravida – Gravida Over The Rainbow
5. Evangelista – Arrow To My Drunken Eye
6. Elisabeth Schimana – Weave

Czas: 32:02
Producent: różni

~ - autor: Krzysztof Pietraszewski w dniu 26 lipca 2012.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s