Pivot Quartet – Emissions [Chmafu Nocords, 2012]

 

Wykonawca: Pivot Quartet
Album: Emissions | Rok: 2012
Wytwórnia: Chmafu Nocords | Nośnik: CD
Gatunek: jazz, improv
Podobne: HAG, LHZ, DKDG


Recenzja: Pivot Quartet powstał z okazji międzynarodowego festiwalu muzyki improwizowanej Alpenglow: Styria meets Cologne, odbywającego się w Kolonii w 2009 roku. Wtedy Bettina Wenzel (wokalizy), Martin Zrost (instrumenty stroikowe), Seppo Gruendler (gitara) i Josef Klammer (perkusja) zagrali po raz pierwszy razem, a ich kwartet nie posiadał jeszcze nawet nazwy. Na albumie ‘Emissions’ znalazło się nagranie koncertów z dni 16 i 17 grudnia 2011 roku zagranych przez ten niemiecko-austriacki skład w Grazu.

Zespół do owego nagrania miał niemal 3 lata na wypracowanie swojego charakteru. Zresztą okazuje się, że to najważniejszy cel, jaki postawili sobie artyści: w jaki sposób osiągnąć oryginalne brzmienie w dość konwencjonalnym jazzowym składzie. Mam wrażenie, że trochę się w tych poszukiwaniach zagubili i za dużo dźwięków grają na siłę – dla czystego efekciarstwa, bez dobrego efektu dla kompozycji. Podobnie jak z QR kodem z okładki, który został tak wykręcony, że aż stał się nieczytelny. W tym całym improwizowanym szaleństwie brakuje momentów płynnych i klarownych. Utwory są mocno poszarpane i chaotyczne, ale nie stanowi to w tym przypadku wartości dodanej. Punktem centralnym improwizacji są wokalizy Bettiny Wenzel, które przede wszystkim brzmią azjatycko, co może się podobać, ale równie dobrze drażnić. Dla mnie są zbyt przewidywalne jak na tak ekstrawagancki jazz. Warto jednakże pochwalić zdolność łatwego przechodzenia od spokojnych fraz aż do furii i z powrotem. Muszę wyróżnić także perkusję, która przede wszystkim jest przestrzenna i momentami uderza znakomicie w plemienne rytmy. Pomimo że płyta dłuży się niemiłosiernie, warto doczekać końca – trzy ostatnie utwory są znakomite. Dax pokazuje charyzmę, wściekłość i pazur zespołu. Kontruje go Bet lekkością i powściągliwością. Całość wieńczy synteza dwóch poprzednich w postaci wielowymiarowego Dow Jones, w którym pojawia się nawet groove. Byłaby z tego znakomita EPka…

Opakowanie: Ekopack, w który zapakowano ‘Emissions’ został zaprojektowany przez Yusefa Malata. Podstawę stanowi QR kod prowadzący na stronę zespołu, niestety tylko w wersji niemieckojęzycznej. Oprawa graficzna jest bardzo świeża i minimalna, ale mam wątpliwości czy dobrze oddaje charakter muzyki Pivot Quartet.


Ocena: dostateczny 3 / 6

Lista utworów:
1. Nikkei
2. Belex
3. Kase
4. Atx
5. Kospi
6. Dax
7. Bet
8. Dow Jones

Czas: 57:34
Producent: Josef Klammer

~ - autor: Krzysztof Pietraszewski w dniu 27 lipca 2012.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s