Rope – Techouva [OPN, 2011]

 

Wykonawca: Rope
Album: Techouva | Rok: 2011
Wytwórnia: OPN | Nośnik: CD
Gatunek: electronica
Podobne: Scanner, Hola One, Subterminal


Recenzja: Rope to francuski duet łączący muzykę z fotografią. Tworzą go Thomas Papay (solo występuje pod pseudonimem Le Diktat) i Jessika Rispal (z domu Weisz, prowadzi studio fotografii The Black House i jest autorką muzyki ambientowej jako EockaerB). Pomysł polega na ilustrowaniu wspólnie tworzonej muzyki pracami wizualnymi Jessiki (fotografią i filmami).

I w tym momencie mam wrażenie, że przyszło mi zrecenzować dzieło niekompletne. Owszem zdjęcie wykonane przez Rispal znalazło się na okładce, ale to jedyny przejaw tej drugiej strony duetu. Zatem głównie zmierzyłem się z muzyką, która podobnie jak wspomniana fotografia jest gęsta, lepka i mroczna. ‘Techouva’ jest pełna brudnej, basowej i buzującej elektroniki. Trafnym może być samookreślenie muzyki artystów jako dark hopu. Słychać w niej echa industrialnego zgiełku, ale przede wszystkim mam wrażenie, że tak brzmiałby dubstep stworzony w latach 80. Winna temu jest kompromisowa produkcja, którą wybaczyłbym temu debiutowi, gdyby nie spore doświadczenie Thomasa. Teoretycznie muzyka jest urozmaicona i zagląda do wielu szufladek stylistycznych, ale całość zlewa się w ciemną i niewyraźną masę (znów zdjęcie!). Drażni wtórnością i bezpłciowością. Muzyka nie angażuje, po jej przesłuchaniu nic w głowie nie zostaje, a to czyni tę płytę dobrą towarzyszką pracy wszelakiej – tłem będzie doskonałym.

Opakowanie: Z pewnością nie zaszkodziłoby więcej zdjęć, a nawet i teledysk autorstwa Rispal. Szkoda, że do płyty nie dołączono książeczki z jej pracami. Idea tego duetu aż się o to prosi. Charakterystyczny styl jej fotografii znakomicie pasuje do tworzonej przez Rope muzyki. Gotycka, tajemnicza i ponura aura dobrze uzupełniają ich przekaz. Niestety wygrały koszty produkcji. W ramach rekompensaty umieszczam jedno z odrzuconych zdjęć z tej samej sesji, co okładkowe (które przypomina mi ‘In’ Agressivy 69).


Ocena: dopuszczający z plusem 2+ / 6

Lista utworów:
1. Technora
2. Twaron
3. Tiptolon
4. Dralon
5. Vectran
6. Kevlar
7. Pylene
8. Aramyds
9. Spectra

Czas: 37:45
Producent: Marc Titolo

~ - autor: Krzysztof Pietraszewski w dniu 31 lipca 2012.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s