Sigma Octantis – Disséminations [OPN, 2012]

 

Wykonawca: Sigma Octantis
Album: Disséminations | Rok: 2012
Wytwórnia: OPN | Nośnik: CD
Gatunek: post rock, electronica
Podobne: 65daysofstatic, Mogwai, Concert Silence


Recenzja: Sigma Octantis to gwiazda nieba południowego w gwiazdozbiorze Oktanta, funkcjonuje również pod nazwą Polaris Australis. Nie, nie będę pisał o astronomii, astrologii, ani nawet o astrolatrii, to muzyka nadal jest moją gwiazdą centralną. Jednakże twórczość francuskiego zespołu Sigma Octantis ma z gwiazdami więcej wspólnego, niż zapożyczoną od jednej z nich nazwę. Trio na gitarę, bas i perkusję z maszynami (zgaduję, że chodzi o samplery i być może automat perkusyjny) powstało w 2000 roku, a album ‘Disséminations’ jest ich trzecim i jednocześnie zamykającym planowaną trylogię po ‘Invocations’ z 2007 i ‘Dislocations’ z 2009 roku.

Na najnowszej płycie wyzbyli się wszelkiej agresji, buntu i złości na rzecz melodii i przestrzeni. Z dobrze ugruntowanym pomysłem, konsekwentnie go zrealizowali. W środku digipacka można znaleźć fragment ‘Drugiego manifestu Surrealizmu’ André Bretona stanowiący o sile umysłu:

Wszystko przemawia za tym, że istnieje pewien punkt w umyśle, z którego życie i śmierć, rzeczywistość i urojenie, przeszłość i przyszłość, rzeczy możliwe i niemożliwe do przekazania, góra i dół przestają być postrzegane jako przeciwstawne.

Ten cytat jest wskazówką zdradzającą inspiracje grupy, a jednocześnie pomaga w interpretowaniu jej dzieła. ‘Disséminations’ na pozór łączy skrajności, jednakże czyni to tak umiejętnie, że to co wydawało się wzajemnie sprzeczne, znakomicie się uzupełnia. Sigma Octantis gra instrumentalny post rock połączony z minimalną elektroniką (zupełnie inaczej niż w 65daysofstatic, tu nie spodziewajcie się szaleńczej dynamiki). Punktem centralnym kompozycji jest perkusja, która głównie brzmi plemiennie, ale czasem zagląda w rejony industrialne. Zanurzono ją w gitarowych rozciągniętych i delikatnych pasażach (na płycie niemal kompletnie brakuje riffów), a to wszystko przybrano w masę przestrzennych efektów i elektronicznych dźwięków rodem z kosmosu. Efekt jest wciągający i przynosi kolejne skojarzenia, tym razem z krautrockiem – istny postmodernizm. Transowy Télescope totem, hałaśliwa Neurotopia, minimalny i zadziorny Le bleu du ciel, une dernière fois oraz etniczny i pokręcony Une étincelle à la parade des lueurs mortes pokazują koloryt, różnorodność i jednocześnie komplementarność muzyki Francuzów.

Opakowanie:Oprawa graficzna sześciopanelowego digipacka jest równie intrygująca jak muzyka, którą kryje. Na rysunku z okładki przedstawiono astrolabium, jego sferyczną odmianę z przyczepionymi trąbkami, patefonowymi tubami i satelitą. W środku znajdziecie jeszcze ponurego astronautę i cyrkowca z gwiazdą znajdujących się w hangarze, w którym leży to dziwne urządzenie z pierwszego obrazka. Dodatkowo uczłowieczone słońce i księżyc. Wizja bajkowa i surrealistyczna, ale w jakiś sposób smutna (pewnie przez pastelowy i wyblakły zielony kolor, który dominuje).


Ocena: bardzo dobry z minusem 5- / 6

Lista utworów:
1. Télescope totem
2. Lents cataclysms
3. Neurotopia
4. Mémoires de l’oubli
5. A place where heaven touches the sky
6. Pimprenelle Pearl Harbor
7. Le bleu du ciel, une dernière fois
8. Une étincelle à la parade des lueurs mortes

Czas: 57:24
Producent: Sigma Octantis

~ - autor: Krzysztof Pietraszewski w dniu 2 sierpnia 2012.

Jedna odpowiedź to “Sigma Octantis – Disséminations [OPN, 2012]”

  1. Whilst people have different metabolic rates, the simple truth
    is that everyone can build their muscles and become stronger.
    I am so grateful to Martin Berkhan and also Brad Pilon for doing such a great job at popularising intermittent
    fasting, as discussed above. These fad diets are telling you to avoid –
    zumba dieting over Lent.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s