Cremaster / Komora A – Split [Monotype, 2012]

 
Cremaster_Komora A

Wykonawca: Cremaster / Komora A
Album: Split | Rok: 2012
Wytwórnia: Monotype | Nośnik: 7″ /300 sztuk
Gatunek: noise, improv, experimental
Podobne: Federico Barabino, If,Bwana, Toshimaru Nakamura


Recenzja: Monotype Records wydało swój pierwszy 7” krążek, znalazły się na nim dwa utwory. Jeden Cremastera, a drugi Komory A. Ten split prezentuje muzykę z pogranicza elektroakustyki, eksperymentalnej elektroniki i noise’u. Cremaster tworzą Ferran Fages (urządzenia elektroakustyczne i mikser bez wejścia) i Alfredo Costa Monteiro (urządzenia elektroakustyczne). Ich kompozycja HAZ opiera się na zmiennym wysokim i ciągłym dźwięku, na który nachodzą falami szumy i uderzenia z trzaskami. Brzmi trochę jak dźwiękowa interpretacja burzy z grzmotami i silnym wiatrem.

Komora A to trio składające się z Dominika Kowalczyka (znany jako Wolfram), Karola Kosznieca (perkusista Setting The Woods On Fire i Stworów) oraz Jakuba Mikołajczyka (właściciel Monotype). Przy pomocy elektroniki, laptopa i syntezatora tworzą ciekawą aranżacyjnie kompozycję (prawdopodobnie zarejestrowaną na żywo). Crystal Dwarf Opens His Eyes w pierwszej części ma podobnie do HAZ pofalowaną strukturę, natomiast w drugiej części staje się ona bardziej poukładana, pojawia się szczątkowy rytm i charakterystyczne dla twórczości Wolframa przestrzenne, szumiące pomruki basowe.

Opakowanie: Winyl zapakowany został w tekturową kieszeń najwyższej jakości – jak na 7” (ten sam materiał, jaki znacie z ecopaków Monotype). Projekt Mirta jest bardzo estetyczny, przejrzysty i minimalny. Przypomina styl wydawnictw Bocian Records, no ale w końcu projektuje je ten sam grafik. Na froncie znajduje się schemat poglądowy jakiegoś urządzenia mechanicznego – w końcu nazwa Komora A, może być zaczerpnięta z budowy silnika.


Ocena: dobry z minusem 4- / 6

Lista utworów:
C. Cremaster – HAZ
K. Komora A – crystal Dwarf Opens His Eyes

Czas: 8:22
Mastering: Giuseppe Ielasi

~ - autor: Krzysztof Pietraszewski w dniu 3 lutego 2013.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s