Éric Normand – Data (Low-Fi Duets) [Monotype, 2011]

 
Eric Normand - Data

Wykonawca: Éric Normand
Album: Data (Low-Fi Duets) | Rok: 2011
Wytwórnia: Monotype | Nośnik: CD
Gatunek: experimental, improv
Podobne: John Butcher, Michel Doneda, DKDG


Recenzja: Éric Normand jest przede wszystkim improwizatorem, ale niestroniącym od kompozycji. Tworzy także własne nowe instrumenty, ale lubi też grać na tradycyjnym basie. Sporo gra na żywo, a jeszcze więcej koncertów organizuje. Wiecznie łaknie muzycznych spotkań. Według niego kompozycja nie istnieje bez wymiany, bez dialogu. Konstruując kolejne urządzenia generujące hałas podróżuje po świecie, co stwarza mu wiele okazji do spotykania kolejnych improwizatorów na swej muzycznej drodze.

‘Data (Low-Fi Duets)’ jest dokumentacją takich spotkań z lat 2007-2010. Na okładce przeczytacie notkę od artysty, że muzyka na płycie jest w całości improwizowana i zagrana przez niego na domowej roboty elektronice i innych urządzeniach generujących dźwięki oraz na basie. Pisze, że miał okazję zagrać ten radosny noise w duetach, w których nigdy wcześniej nie improwizował – stąd określa je mianem Low-Fi. Ta etykieta jest trafnym określeniem tego materiału także z innych powodów. Brzmienie rzeczywiście jest nieczyste, a przede wszystkim nieszczelnie wypełnione. Muzyka na ‘Data (Low-Fi Duets)’ jest mało intensywna i momentami brakuje zaangażowania muzyków – tak jakby dopiero się poznawali i nie chcieli się sobie narzucać. Dwa duety z eksperymentującą z altowym saksofonem Christine Sehnaoui Abdelnour są jazgotliwe i piskliwe. To w nich Éric gra na basie, ale trudno to wyłapać. Dwa kolejne duety popełnione z montrealskim DJem Martinem Tétreault, tutaj grającym sonorystycznie na gitarze, są pełne szumów i zgrzytów. Podobnie jak Sans Tambour Ni Trompette zagrany z Sebastianem Cirotteau na mikrofonach kontaktowych – Normand na palcach, a Cirotteau w ustach. Druga improwizacja z francuskim trębaczem jest pełna sprzężeń i mocno przetworzonych brzmień instrumentu. Ostatni utwór jest duetem z Mario Gauthier – muzykologiem, kompozytorem i aranżerem – dołożył od siebie analogowy syntezator. W rezultacie Musique Video jest pierwszą prawdziwie hałaśliwą i intensywną porcją muzyki na płycie. Solidnie, brudno i z pasją zagrany. Zawiera to, czego w poprzednich brakuje. Pomysł na ‘Data (Low-Fi Duets)’ jest specyficzny – przede wszystkim dokumentacyjny i pokazujący coś surowego, ledwo naszkicowanego i niedokończonego. W improwizowaniu zdarza się, że muzycy grający pierwszy raz ze sobą, robią to tak, jakby znali i rozumieli się od lat. Na tym albumie tych momentów brakuje.

Opakowanie: Projekt graficzny jest na swój sposób również utrzymany w estetyce lo-fi. Czarno-biały, minimalny, surowy i schematyczny. Wyczucie Mirta w ilustrowaniu muzyki nie przestaje mnie zaskakiwać – zawsze trafia w punkt.


Ocena: dostateczny z plusem 3+ / 6

Lista utworów:
1. Warehouse Sale (Christine Sehnaoui Abdelnour)
2. Coin Fullum (Martin Tétreault)
3. Sans tambour ni trompette (Sebastian Cirotteau)
4. Figure Skating (Christine Sehnaoui Abdelnour)
5. Trompe d’interieur (Sebastian Cirotteau)
6. La ruche (Martin Tétreault)
7. Musique video (Mario Gauthier)

Czas: 40:27
Producent: Éric Normand

~ - autor: Krzysztof Pietraszewski w dniu 28 kwietnia 2013.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s