Aidan Baker – Aneira [Glacial Movements, 2013]

 
Aidan Baker - Aneira

Wykonawca: Aidan Baker
Album: Aneira | Rok: 2013
Wytwórnia: Glacial Movements | Nośnik: CD
Gatunek: minimal folk, ambient
Podobne: Infinite Light Ltd., Boduf Songs, Rivulets


Recenzja: Aidan Baker jest przede wszystkim bardzo płodnym artystą. Solo i w różnych zespołach nagrał spokojnie ponad 100 płyt. Założył lub współtworzy tak różne projekty, jak metalowe Nadja, Scythling i Adoran, spacerockowe Caudal, Mnemosyne i Whisper Room, etniczno-ambientowy Arc, eksperymentalny B/B/S/ i ambientowy Infinite Light Ltd (o którym pisałem tutaj), a ponadto nagrywa różnorodne i wielogatunkowe płyty solowe, także we współpracy z innymi muzykami, których jest zbyt wielu, by ich tu wymieniać. Napisał też kompozycje dla grających klasykę The Penderecki Quartet i The Riga Sinfonietta. Ostatnio popełnił trzy szeroko zakrojone albumy-projekty, do których nagrania zaprosił w sumie kilkudziesięciu muzyków/wokalistek. Od kilku lat rezyduje w Berlinie, skąd wyrusza w częste trasy po Europie i gdzie nagrywa ostatnie albumy. Co jakiś czas wraca do rodzinnego Toronto, w którym tworzy ze starymi przyjaciółmi i rodziną (Richard i Thomas Bakerowie). Jest multiinstrumentalistą klasycznie wyszkolonym we flecie, ale znanym przede wszystkim z gry na gitarze, a ostatnio także perkusji. Ponadto prowadzi wydawnictwo Broken Spine Productions, w którym wydaje swoją muzykę, ale wciąż publikuje też w wytwórniach rozsianych po całym świecie, których liczba jest nie do okiełznania. Do tego wszystkiego jest jeszcze poetą i w drodze jest już jego piąty tomik. Wszystko rysuje bardzo renesansowy profil artystyczny (choć to pewnie konsekwencja próby utrzymywania się ze sztuki we współczesnym świecie) i aż dziw bierze, że nie pojawił się na blogu już wcześniej – na szczęście sporo Bakera było w audycji. Czas na pierwszą recenzję.

‘Aneira’ została nagrana w styczniu 2013 roku w Berlinie w Broken Spine Studios. Wszystkie dźwięki zostały wygenerowane na dwunastostrunowej gitarze akustycznej, a następnie przetworzone najróżniejszymi efektami. Z tak powstałych elementów składowych Aidan zbudował wielowarstwową i gęsto ustrukturalizowaną kompozycję, która trwa ponad trzy kwadranse. Przez ponad 37 min utwór zmienia się nieznacznie i bardzo powoli. Dźwięki falują i nakładają na siebie nieregularnie. Nawarstwiają i intensyfikują brzmienie, ale też odpuszczają i zostawiają więcej przestrzeni. Tworzywem są pojedyncze szarpnięcia, dłuższe/krótsze akordy i dronowe tony (może zagrane smyczkiem?) oraz tak powstałe dźwięki puszczone od tyłu. Później kompozycja się wycisza, te wszystkie pasaże dźwięków cichną, a na pierwszym planie pojawiają się mocniejsze szarpnięcia pojedynczych strun, z których wyłania się subtelna i melancholijna melodia w stylu slowcore blues. Zwieńczeniem jest długo rozbrzmiewające, powolne szarpnięcie wszystkich dwunastu strun.

‘Aneira’ w języku walijskim oznacza śnieg. Nazwę wydawnictwa można przetłumaczyć na Ruchy Lodowcowe, prowadzi ją Alessandro Tedeschi, który nagrywa jako Netherworld, co z kolei oznacza dolny świat. Muzyka grana przez Tedeschiego zawsze kojarzyła się z lodowcowymi pejzażami i lodowatym, przenikliwym wiatrem. Było też tak na Splicie Nadji i Netherworld pt. ‘Magma to Ice’. Nie inaczej jest teraz z płytą Bakera. Łamiący się i skrzypiący lód, silny i chłodny wiatr, spowijająca mrokiem burza śniegowa. Te obrazy ociepla dopiero końcówka Aneiry, która przenosi nas do drewnianego schroniska pod ciepły kominek z przytuloną ukochaną. Wątek miłosny pojawia się nieprzypadkowo, bo znajdziecie go w wierszu, który Aidan napisał do tego wydawnictwa.

Reasumując płycie czegoś brakuje i ciężko określić czego dokładnie. Końcówka jest wyborna, ale podprowadzenie pod nią za długie i zbyt monotonne, jednak zakończenie bez niego nie zrobiłoby odpowiedniego wrażenia.

Opakowanie: Podobnie jak na innych albumach wydanych przez Glacial Movements oprawa graficzna płyty ‘Aneira’ zawiera przetworzone grafiki i zdjęcia lodu i śniegu. Mroczne, nieoczywiste i trochę za bardzo cyfrowe/komputerowe. Opakowanie to prosty, czteropanelowy digipack, a w środku m.in. wydrukowano wspomniany wiersz artysty. Kierunek artystyczny (prawdopodobnie labelu w całości) wyznaczył Noah M (Keep Adding), który jest także twórcą projektu i grafiki.


Ocena: dostateczny z plusem 3+ / 6

Lista utworów:
1. Aneira

Czas: 47:33
Producent: Aidan Baker

~ - autor: Krzysztof Pietraszewski w dniu 10 Maj 2013.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s