Karpaty Magiczne & Tundra – Reindeer Luck [World Flag, 2013]

 
Karpaty Magiczne & Tundra - Reindeer Luck

Wykonawca: Karpaty Magiczne & Tundra
Album: Reindeer Luck | Rok: 2013
Wytwórnia: World Flag | Nośnik: CDr
Gatunek: improv, folk
Podobne: Acker Velvet, Eugene Chadbourne, HAG


Recenzja: Karpaty Magiczne to projekt artystyczny Anny Nacher i Marka Styczyńskiego, związanych wcześniej z Teatrem Dźwięku ATMAN. To oni stoją za sterem Karpat od 1998 roku, ale ich skład jest płynny i często powiększany o dodatkowe postaci. Muzyka rozpostarta jest pomiędzy improwizowany jazz, eksperyment i world music. Ważny dla zespołu jest element poszukiwania korzeni muzyki etnicznej, tradycyjnych instrumentów i brzmień, dlatego określają swoją twórczość mianem ethno core (etnicznego rdzenia). Dotychczas ukazało się trzynaście pełnych albumów Karpat Magicznych, a oprócz tego Artyści prowadzą World Flag Records, w którym opublikowano czterdzieści dwa kolejne „bootlegowe” płyty.

Najnowszym z nich jest ‘Reindeer Luck’, który zawiera fragmenty koncertu z Magazynu Kultury z 28 lutego 2013 roku. Koncert odbył się przy okazji promocji książki ‘Vaggi Varri. W tundrze Samów’ – reportażu Anny i Marka z wypraw trekkingowych po Sápmi. Na scenie z Karpatami wystąpił gdański elektroakustyczny i inspirujący się szamańskimi rytuałami duet Tundra: Dawid Adrjanczyk i Krzysztof Joczyn. Warto napisać o instrumentarium, bo działa ono na wyobraźnię. Anna Nacher obsłużyła elektronikę, w tym jeden z pierwszych modeli perkusji elektronicznej Yamahy, usłyszycie także jej wokalizy. Marek Styczyński zagrał na żuchwie jelenia, cymbałach elektroakustycznych Santor, bębenku rytualnym uchiwa-daiko, mofonie i daksofonie. Tundra dołożyła organy Bontempi, sample i taśmy Adrjanczyka i flet, dzwonki, kalimbę i harmonijkę Joczyna.

Na płycie znalazły się cztery fragmenty wycięte z całego koncertu. Trwają one w sumie trochę ponad 30 min. Jeśli miałbym postawić ‘Reindeer Luck’ jakikolwiek zarzut, to podstawowym byłoby ograniczenie się do subiektywnie wybranych „momentów”. Szkoda, że decydując się na opublikowanie nagrania tak szybko po koncercie i w bootlegowej formie, artyści nie zdecydowali się na zamieszczenie całości, czyli rzetelnej i pełnej dokumentacji tego ulotnego spotkania. W improwizowanej muzyce momenty „poznawania się” artystów i budowania wspólnego języka są dla mnie bardzo istotne, a z nich tutaj zrezygnowano. Zamieszczone cztery improwizacje rozwijają się powoli i nie zawsze prowadzą do kulminacji. W pierwszej elementem wyróżniającym są skrecze i elementy muzyki elektronicznej. W drugiej na pierwszy plan wychodzą nagrania terenowe. Obie są stonowane i raczej leniwe – pełne dźwięków ambientowych. W trzeciej najważniejszy jest prosty, ale transowy rytm brzmiącego w starym stylu automatu perkusyjnego. W czwartej najważniejszy jest głos. Nad całością unosi się psychodeliczny duch, którego szamańskimi zaśpiewami wywołuje Anna, a kwaśnymi dźwiękami wabią pozostali muzycy. Nie brakuje dźwięków metalicznych, długiego frazowania i mistycznej aury. Z pewnością to jeden z tych koncertów, podczas których przyjemnie patrzy się na komunikujących się artystów i wychwytuje, które dźwięki pochodzą z jakiego źródła. Zasłuchując się w sferę audio można jedynie oddać się ulotnemu wspomnieniu tamtej nocy.

Opakowanie: Okładkę zaprojektował Bogdan Kiwak na podstawie fotografii z brzegów jeziora Sitas za kręgiem polarnym oraz grafiki Reindeer Luck Tour, którą wykonał Paweł Graja. Opakowanie to 2,5 panelowy ekopack zadrukowany z jednej strony na papierze biurowym. Budżetowo, ale schludnie, choć bez dbałości o szczegóły.


Ocena: dobry z minusem 4- / 6

Lista utworów:
1.
2.
3.
4.

Czas: 33:55
Nagranie: Mateusz Sieniawski i Dawid Adrjanczyk
Mastering: Cezary Joczyn

~ - autor: Krzysztof Pietraszewski w dniu 15 Maj 2013.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s